Praxis Watch

Praxis

Praxis

 

 

 

U postupku pred Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti utvrđeno je da propuštanje Policijske uprave (PU) u Kragujevcu da prepozna lice u potrebi i primeni odgovarajuće afirmativne mere u vezi sa prijavom adrese prebivališta, predstavlja povredu Zakona o zabrani diskriminacije. Poverenik je u svom mišljenju konstatovao da insistiranje organa na primeni opšteg pravila, koje klijent Praxisa - H.T. nije mogao da ispuni, odnosno, uskraćivanje primene afirmativnih mera čiji je cilj upravo dostizanje ravnopravnog položaja, predstavlja akt diskriminacije. U izdatom mišljenju povodom ovog slučaja Poverenik je uputio preporuku PU u Kragujevcu da u budućim postupcima prijave prebivališta vodi računa da svojim postupanjem ne otežava ostvarivanje prava građana na prijavu prebivališta, odnosno da vodi računa o pravilnoj primeni odredaba Zakona o prebivalištu i boravištu građana koji predviđa alternativni način prijave prebivališta.

Od 2022. godine, H.T. se bezuspešno obraćao PU u Kragujevcu sa zahtevima za prijavu adrese prebivališta, koji su najčešće usmeno odbijani zbog nemogućnosti dokazivanja pravnog osnova stanovanja. S obzirom da su njegovi zahtevi usmeno odbijani bez traga o obraćanju, on je pojedine zahteve podnosio putem pisarnice, po osnovu kojih ni u jednom slučaju nije dobio odluku. Ovim zahtevima H.T. je ukazivao PU u Kragujevcu da ne može da priloži dokaz o pravnom osnovu stanovanja i tražio je da mu se utvrdi adresa prebivališta u skladu sa zakonski propisanim alternativnim osnovima. Pokrenuti postupci završavali su se tako što je policija dopisom vraćala zahteve sa prilozima, obaveštavajući H.T. da nema uslova za prijavu adrese prebivališta. Nakon podnošenja pritužbe Poverenici za zaštitu ravnopravnosti i obaveštavanja Uprave za upravne poslove MUPa o ovom slučaju, PU u Kragujevcu je sprovela postupak prijave adrese prebivališta i H.T. izdala ličnu kartu.

Hronologija slučaja:

  • H.T. je 80 godina živeo bez dokumenata. Polovinu svog životnog veka živeo je na KiM, odakle se doselio u Kragujevac gde je zasnovao porodicu i gde su mu se rodila deca. Zbog neposedovanja lične karte nijedno od dece nije mogao da prizna, nije mogao da se zaposli, niti je mogao da ima zdravstvenu knjižicu.
  • 6 meseci u 2020. godini bilo je potrebno da se za H.T. uspešno okonča sudski postupak utvrđivanja vremena i mesta rođenja i sprovede upis činjenice rođenja.
  • 10 meseci trajao je postupak utvrđivanja državljanstva R. Srbije u 2022. godini.
  • 24 meseca H.T. bezuspešno je pokušavao da prijavi adresu prebivališta u PU u Kragujevcu.
  • Krajem 2024. godine PU u Kragujevcu je odobrila zahtev i izvršila prijavu njegove adrese prebivališa.
  • Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je 14.03.2025. godine doneo mišljenje po pritužbi H.T. u kom je utvrdio diskriminaciju po osnovu nacionalone pripadnosti.

Pravo na adresu garantovano je ratifikovanim međunarodnim dokumentima, kao i domaćim pravnim aktima, koji ustanovljavaju obavezu organa da se građanima omogući prijavu adrese prebivališta, kako bi se uspostavljanjem ove pravne povezanosti pojedinca sa mestom boravka ispunila pretpostavka ostvarivanja osnovnih prava i sloboda. Odredbama Zakona o prebivalištu i boravištu građana, propisani su i alternativni osnovi za prijavu adrese prebivališta koji su namenjeni građanima koji ne mogu da dokažu pravni osnov stanovanja u skladu sa imovinskim cenzusom.

 

 

 

sreda, 30 april 2025 10:22

2024 Praxis Annual Report

Praxis Annual Report 2024

 

Download here: HERE

 

utorak, 30 april 2024 10:16

2023 Praxis Annual Report

Praxis Annual Report 2023

 

Download here: HERE

 

Praxis je Komitetu UN za ekonomska, socijalna i kulturna prava poslao komentare na izveštaj Srbije o sprovođenju preporuka Komiteta koje se odnose na prijavu prebivališta i upis u matičnu knjigu rođenih. U Praxiosvom izveštaju konstatatuje se to da Srbija nije ispunila preporuke Komiteta i da se mnogi građani i dalje suočavaju sa problemima u vezi sa prijavom prebivalište i upisom dece u matičnu knjigu rođenih.

Praxis je Komitetu UN ukazao na to da se veliki broj stanovnika neformalnih naselja i osoba koje žive u nelegalizovanim objektima  susreće sa problemima u vezi sa prijavom prebivališta. Iako Zakon o prebivalištu i boravištu građana propisuje to da ovi građani imaju pravo da prijave prebivalište na adresi centra za socijalni rad, u praksi se te odredbe zakona ne sprovode dosledno, zbog čega mnogi građani ostaju bez prijave prebivališta.

U svom izveštaju, Praxis je istakao i to da se u Srbiji konstantno rađaju deca koja ne mogu da budu upisana u matične knjige odmah po rođenju, zbog toga što podzakonski akti koji regulišu prijavu rođenja i upis u matične knjige onemogućavaju blagovremeni upis dece čije majke nemaju lične dokumente.

Komitet za ekonomska, socijalna i kulturna prava je 2022. godine usvojio Zaključna zapažanja o primeni Međunarodnog pakta o  ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.  U okviru Zaključnih zapažanja, Komitet je kao naročito značajna pitanja koja zahtevaju hitno rešavanje izdvojio probleme u vezi sa prijavom prebivališta i upisom u matične knjige  i doneo je preporuke za otklanjanje tih problema. Tako je Komitet preporučio Srbiji da proširi primenu Zakona o prebivalištu i boravištu građana, tako da interno raseljenim licima sa Kosova koji žive u neformalnim naseljima omogući prijavu prebivališta na adresama centara za socijalni rad, kao i da revidira podzakonske akte koji regulišu upis u matične knjige, i tako osigura da svako dete rođeno u Srbiji bude upisano. Komitet je istovremeno od Srbije  zatražio da u roku dve godine dostavi izveštaj o primeni tih preporuka.

Srbije je Komitetu dostavila takav izveštaj, ali u njemu nije pružila konkretne informacije o primeni preporuka Komiteta i preduzetim merama za njihovu realizaciju.

 

Praxis i Evropska mreža za pitanje apatridije (ENS) podneli su Komitetu UN za prava deteta izveštaj o primeni Konvencije o pravima deteta u Srbiji. U izveštaju su izloženi problemi sa kojom se deca u Srbiji suočavaju u vezi sa upisom u matičnu knjigu rođenih i ostvarivanjem prava na državljanstvo, o problemu dečijih brakova i o ostvarivanju prava deteta na izražavanje svog mišljenja.

Tako se u izveštaju, između ostalog naglašava to da  uprkos tome što Konvencija nalaže upis u matične knjige svakog deteta odmah po rođenju, u Srbijji nije moguć blagovremeni upis dece čije majke nemaju lične dokumente. Takođe se ukazuje na to da  postoje problemi i u postupcima za naknadni upis dece, da postoje neprihvatljiva ograničenje u vezi sa sticanjem državljanstva po osnovu rođenja u Srbiji, te da mnogi građani i deca ne uspevaju da prijave prebivalište, što otežava ili onemogućava upis u matične knjige i pristup mnogim drugim pravima.

U izveštaju se ističe i to da je U Srbiji učestala pojava dečijih brakova među romskom populacijom, a da vlasti ne preduzimaju adekvatne mere kako bi suzbila i sprečila ovu pojavu. Takođe se skreće pažnja na to da u Srbiji ne postoje razvijeni mehanizmi koji bi obezbedili ostvarivanje prava deteta na slobodno izražavanje mišljenja.

U izveštaju Praxisa i ENS izneti su i komentari na pojedine navode Srbije date u njenom periodičnom Izveštaju o primeni Konvencije, a takođe se konstatuje i to da Srbije nije ispunila pojedine preporuke Komiteta iz zaključnih zapažanja o prethodnom periodičnom izveštaju Srbije.

Strana 1 od 146
Praxis means action
Praxis means action
Praxis means action
Praxis means action